Можливо Ви помічали, як у дітей з роками змінюється колір очей. Або ж відмітили таке явище у себе чи своїх знайомих. Чому це відбувається, наскільки це безпечно та чи можна за бажанням змінити колір райдужки? Фахівці мережі оптик Київлінза підготували відповіді на ці запитання.
Чому колір очей змінюється у дитинстві?
Більшість дітей європеоїдної раси народжується із блакитними, синіми чи сірими очима. Проте згодом колір райдужки інтенсивно змінюється. Після 6 місяців процес сповільнюється і вже приблизно до 3 років встановлюється генетично закладений відтінок очей. Інколи цей процес може тривати і до 12 років. Малюки негроїдної раси народжуються здебільшого кароокими, монголоїдної – із зеленувато-карими очима, а монголоїди Південно-Східної Азії мають чорні очі, при цьому у дітей цих рас протягом життя колір зазвичай не змінюється. Тобто це відбувається в основному у дітей європеоїдної раси, що є генетично закладеною властивістю.
Райдужна оболонка складається з 2 шарів. У передньому розташовані особливі клітини, що називаються хроматофори. Саме вони мають генетично визначені пігменти. Від їхньої концентрації й залежить колір очей. Внутрішній складається з пігментних клітин, що заповнені коричневим фусцином, тому він майже у всіх темний. Таким чином колір очей визначається кількістю, діаметром і розташуванням кровоносних судин у зовнішньому шарі райдужки, а також щільністю колагенових волокон внутрішнього. При цьому темний пігмент слугує також і у якості природного захисту від сонячних променів. Саме тому у людей, що проживають у південних широтах, частіше бувають карі та чорні очі.
Якщо ж відсутні меланін в хроматофорах та фусцин в задньому шарі райдужки, то колір очей дитини буде червоним, рожевим чи фіолетовим, проте це дуже рідкісне явище, що називається альбінізмом.
Чому колір очей змінюється у дорослих?
У дорослому віці кардинальні зміни кольору очей малоймовірні. Проте з часом концентрація пігменту знижується, тому у літніх людей очі набувають більш каламутного, ніби вицвілого відтінку. Але внаслідок деяких факторів можливі і більш помітні трансформації. Колір може змінитися під впливом відкладень заліза в тканинах райдужки, що вивільняється при патологічному розпаді еритроцитів. Також відтінок очей може змінити стимуляція синтезу меланіну краплями від високого внутрішньоочного тиску. Увеїт, меланома, лімфома або нейробластома райдужки, пігментна глаукома, атрофія райдужки та інші захворювання впливають на зовнішній вигляд очей. Тож якщо Ви помітили зміну кольору сегменту райдужки, або повністю райдужки одного або обох очей, появу коричневих крапок на ній — зверніться до офтальмолога, адже це може свідчити про наявність небезпечної хвороби.
У деяких людей колір очей може тимчасово змінюватись і в залежності від настрою. Наприклад, під час плачу колір райдужки стає насиченішим. Вважається, що це завдяки тому, що білок очей максимально зволожується і стає світлішим, що робить погляд більш яскравим.
Як змінити колір очей?
Змінювати колір райдужки без показань за допомогою спеціальних процедур є небажаним та ризикованим. Проте вони можуть бути варіантом поліпшення ситуації після серйозних травм чи захворювань, що значно змінили зовнішній вигляд ока.
- Лазерна кератопігментація, також відома як татуювання рогівки, встановлює барвник у рогівку за допомогою лазеру. Проте існують наступні ризики: нерівномірний розподіл пігменту, вицвітання кольору, витік рідини з передньої камери ока через прокол рогівки, чутливість до світла, алергічна реакція та інфекційні ускладнення.
- Лазерна депігментація — видалення пігменту на верхньому шарі райдужки лазером. Таким чином досягається блідо-блакитний чи світло-зелений колір очей в залежності від Вашого натурального кольору райдужки. Це відносно безпечний спосіб у порівнянні із попереднім, проте теж має свої ризики: світлобоязнь через усунення темного пігменту, запалення райдужної оболонки, неочікуваний результат, адже відтінок важко спрогнозувати.
- Імплантація райдужки, або встановлення кольорового протезу на місце природної райдужки. Часто таку операцію проводять після проникних травм, внаслідок яких райдужна оболонка зазнала пошкоджень. Після такого хірургічного втручання існують ризики виникнення глаукоми, катаракти та інфекційних захворювань.
Найбезпечніший спосіб змінити колір очей — купити кольорові контактні лінзи, наприклад від ТМ Solente у мережі оптик або інтернет-магазині Київлінза. Звісно, у них також є свої протипоказання, проте при правильному використанні ймовірність негативних наслідків мінімальна, тоді як у перерахованих вище способах потенційна небезпека перевищує користь. Крім того, можна змінювати колір щодня в залежності від образу чи настрою. У будь-якому випадку краще проконсультуватись із офтальмологом щодо найбільш доречного для Вашої ситуації методу зміни кольору очей.