Хочемо ми цього чи ні, та чоловічий і жіночий організми досить суттєво відрізняються. Ці зміни мають вплив навіть на здоров'я очей! Тож наскільки серйозна ця різниця та чи варто жінкам більше турбуватись про свої очі? Читайте далі, щоб розкрити відповідь на це запитання.
У чому різниця між чоловічими та жіночими очима?
Згідно із дослідженнями, жінки мають гостріший зір та кращу здатність розрізняти кольори у порівнянні із чоловіками. Крім того, вони рідше страждають на дальтонізм.
Також у жінок більш розвинений периферійний зір, а зорові сигнали швидше досягають мозку та викликають більш виражену реакцію. Вважається, що ця різниця виникла, коли чоловікам було потрібно вдивлятися у далечінь, щоб вполювати здобич, тоді як жінки мали слідкувати за дітьми та порядком і безпекою. Для того, щоб швидко побачити загрозу без необхідності крутити головою, і розвинувся такий широкий зір на периферії у жінок.
Які захворювання частіше вражають жінок?
У жінок частіше зустрічаються захворювання, що виникають у зв'язку із віковими змінами. Причина цьому проста — згідно зі статистичними даними, жінки живуть довше чоловіків. Тобто лише з цієї причини у них вища вірогідність спіткати такі хвороби, як:
- Катаракта.
- Вікова дегенерація жовтої плями.
- Глаукома.
- Відшарування сітківки.
Крім того, на здоров'я очей впливають коливання гормонів. Статеве дозрівання, вагітність, вигодовування грудьми, менопауза — усі ці періоди несуть із собою значні зміни на увесь організм. Наприклад, перші гормональні зміни можуть вплинути на гостроту зору. Під час вагітності може змінюватися товщина та кривизна рогівки, зменшитись вироблення сліз, знизитись внутрішньоочний тиск, зменшитись здатність до фокусування на різних відстанях тощо. Однією із характерних ознак менопаузи є сухість очей. Крім того, є дослідження, що вказують на можливе збільшення ризику виникнення глаукоми під час менопаузи. Тобто коливання жіночих гормонів напряму впливає на стан та здоров'я очей.
Жінки вдвічі частіше за чоловіків схильні до розвитку аутоімунних захворювань. Точна причина цього явища все ще вивчається, проте вважають, що ключову роль відіграють особливості жіночої генетики та гормонального фону. Існує багато різновидів аутоімунних розладів, проте у жінок здебільшого спостерігають такі:
- Ревматоїдний артрит спричиняє ураження сполучної тканини, у тому числі й очей. До очних проблем, пов’язаних із цим захворюванням, належать синдром сухого ока, увеїт, склерит, катаракта тощо.
- Системний червоний вовчак може проявлятися у вигляді висипу навколо повік і васкуліту сітківки. Також можливі сухість очей, склерит і ураження зорового нерва.
- Хвороба Грейвса впливає на роботу щитовидки, що призводить до надмірного вироблення її гормонів. Це захворювання також може спричиняти запалення очей, їхню опуклість, зміщення та інші порушення. Може з'явитись і ендокринна офтальмопатія — стан із власними симптомами й ускладненнями.
- Розсіяний склероз уражає нервові тканини головного та спинного мозку. Одним із найбільш поширених його проявів, пов’язаних з очима, є запалення зорового нерва.
Хоча чоловіки й частіше хворіють на діабет 2 типу, проте певні ускладнення цього захворювання можуть частіше спіткати саме жінок. Наприклад, при гіпертонії та високому рівні холестерину можуть з'явитись закупорка капілярів чи крововилив в очах.
І наостанок згадаємо, що жіночі та чоловічі очі мають ще одну відмінність. Поріг стомлюваності чоловічих очей вищий, ніж у жінок. Це означає, що за рівних умов очі жінки будуть більш схильні до зорової втоми під час тривалого напруження зору, наприклад при роботі за комп'ютером.
Як жінкам піклуватися про свій зір?
Найперше та основне, що має робити кожна жінка — щорічно відвідувати свого офтальмолога. Власне, чоловікам це також буде корисно. Адже лише так можна виявити більшість захворювань ще на початковій стадії. Це дозволить запобігти більш серйозним наслідкам та зберегти зір.
Так як деякі захворювання або схильність до них можуть передаватись генетично, варто знати, чи мали Ваші родичі певні проблеми з очима, наприклад глаукому чи вікову макулярну дегенерацію.
Ведіть здоровий спосіб життя: помірна фізактивність, збалансоване харчування, відсутність шкідливих звичок та якісний сон дійсно позитивно впливають на здоров'я очей. Також обов'язково захищайте їх від ультрафіолету. Ми вже писали, наскільки він шкідливий для очей.
У разі сухості придбайте краплі для зволоження. Вони допоможуть зняти дискомфорт та усунути відчуття піску. Також у цій статті ми писали, як ще можна спробувати полегшити симптоми синдрому сухого ока.
Давайте очам відпочивати при тривалій роботі за монітором. Також Ви можете купити окуляри з фільтром синього світла чи контактні лінзи Solente Joyce. Це допоможе Вам уникнути значної зорової напруги та сприятиме покращенню сну.
Зробити замовлення можна на сайті Київлінза, за телефонами, в роздрібних магазинах, в онлайн-чаті сайту в правому нижньому кутку, або написавши нам у будь-який месенджер.