Ви коли-небудь помічали дрібні тіні або «мушки», що ніби плавають перед очима? Вони можуть здаватися дивними чи навіть насторожувати, але насправді це досить поширене явище. Більшість людей зіштовхується з ними в якийсь момент свого життя. Давайте розберемося, чому вони з'являються та чи варто через це хвилюватися.
Чому виникають мушки перед очима?
Мушки перед очима викликають певний дискомфорт, бентежать і навіть лякають. Найкраще вони помітні, коли Ви дивитесь на однорідну поверхню при гарному освітленні, наприклад на небо у ясну погоду. Вони можуть мати різні форму, колір та розмір. Інколи вони бувають схожі на павутиння чи нитки. Часом — схожі на невеликі хмарки, що «плавають» перед очима. Інколи вони можуть бути досить непомітними, через що часом їх сприймають за пил чи комаху, що пролетіла повз. Мушки бувають чорного, сірого, білого та навіть майже прозорого кольору. Але що ж це таке та чому вони виникають?
Для того, щоб розібратись у цьому питанні, нагадаємо будову ока:
За рогівкою знаходиться передня камера ока, а за ними — зіниця та райдужка. Далі розташований кришталик, який заломлює промені світла, що попадають на сітківку. У просторі, що знаходиться між кришталиком та сітківкою, знаходиться скловидне тіло. Воно має гелеподібну структуру, що на 98% складається з води. Інші 2 % — це гіалуронова кислота, колагенові волокна та білки. Скловидне тіло знаходиться у безпосередній близькості із сітківкою та притискає її до судинної оболонки.
З віком структура скловидного тіла стає більш рідкою. При цьому білки, колагенові волокна чи маленькі частинки крові, що могли потрапити всередину ока, можуть злипатися між собою. Ці скупчення інколи потрапляють у зону проходження світла від кришталика до сітківки і блокують його. Це досить поширене явище. Тож «мушки» перед очима — це скупчення білків, що природним чином утворились із віком.
Проте інколи вони можуть свідчити і про інші, більш серйозні причини, про що поговоримо нижче.
Як лікувати мушки?
Якщо мушки спричинені віковими змінами — необхідність у їхньому лікуванні відсутня. Інколи необхідна психологічна адаптація для звикання до такого явища. Загалом за відсутності патологій мушки з'являються досить рідко. Їхня кількість з часом перестає збільшуватись і людина до них звикає. В середньому вони стають менш помітними вже через 6 місяців після їхньої появи. При русі очей скупчення білків зазвичай рухаються у протилежному напрямку. Тож для того, щоб швидко їх позбутися, спробуйте зробити невелику руханку для очей. Варто лише поводити очима в різні сторони — проблема має зникнути.
Якщо ж вони швидко з'являються знову, або їхня кількість досить велика та може становити небезпеку для Вас та оточення, наприклад якщо Ви пілот чи хірург, є більш ефективна можливість їх позбутися. Для цього роблять спеціальну операцію з повного або часткового видалення скловидного тіла. Його зазвичай замінюють сольовим розчином, силіконовою олією або спеціальним газом для підтримки внутрішньоочного тиску. Проте ця процедура проводиться у крайньому випадку, адже є ризики помутніння кришталика чи відшарування сітківки внаслідок операції. Також інколи проводять лазерну процедуру проти щільних та відносно великих скупчень.
Проте мушки можуть з'являтись і внаслідок наступних патологій:
- Відшарування або розрив сітківки.
- Діабетична ретинопатія.
- Травма ока.
- Наслідок хірургічного втручання, наприклад, заміна кришталика.
- Пухлина ока.
- Запалення та/або кровотеча всередині ока.
- Заднє відшарування склоподібного тіла.
- Прогресування короткозорості.
- Інфекції сітківки.
Дзвіночком про те, що потрібно негайно звернутись до лікаря, можуть бути наступні симптоми, що супроводжують появу «мушок»:
- Сіра або розмита область у полі Вашого зору.
- Спалахи світла.
- Збільшена кількість мушок.
- Втрата периферійного зору.
- Головний біль.
- Шум у вухах.
- Слабкість, запаморочення або нудота.
У більшості випадків загроза для зору від появи мушок відсутня. Проте в будь-якому випадку при першій їхній появі чи збільшенні їхньої кількості, або ж якщо вони стали з'являтись частіше, рекомендуємо записатися на огляд до лікаря. І вже згідно із діагнозом призначають лікування.
Нагадуємо, що проводити профілактичний огляд та перевірку гостроти зору потрібно щорічно, щоб бути впевненим у актуальності свого рецепту на окуляри чи контактні лінзи. Зробити замовлення на засоби корекції від ТМ Solente можна на сайті Київлінза, за телефонами, в роздрібних магазинах, в онлайн-чаті сайту в правому нижньому кутку, або написавши нам у будь-який месенджер.