Що потрібно знати про м'які контактні лінзи?

 

 

Контактна корекція зору з часом завойовує все більше і більше прихильників. Носії контактних лінз користуються рядом переваг - можливістю займатися спортом, не боячись пошкодити або зламати окуляри, зручністю і комфортом при носінні, що особливо важливо в зимовий період.

 

Перші контактні лінзи (КЛ) були виготовлені зі скла. Але вони були незручними у використанні, важкими, не пропускали кисень і часто викликали відчуття дискомфорту в очах. 

 

Наступним етапом у розвитку галузі був винахід жорстких контактних лінз (ЖКЛ). Цей вид лінз пропускав кисень у достатній кількості, через що вони отримали другу назву - жорсткі газопроникні лінзи, але і вони як і раніше залишалися незручними і іноді викликали роздратування.

 

Проте в кінці минулого століття вони поступилися місце м’яким контактним лінзам (МКЛ). У наш час ними користується понад 90% користувачів контактної корекції. Жорсткі лінзи ж сьогодні використовуються переважно для корекції високих ступенів астигматизму і лікування кератоконуса.

 

МКЛ складаються з води на 35-80%, що робить їх надзвичайно гнучкими та зручними у використанні. Їх виробляють з гідрогелю або силікон-гідрогелю. Не так давно, до речі, з'явилися лінзи з гіпергеля – матеріалу, який поєднує в собі переваги гідрогелю та силікон-гідрогелю.

 

 

 

Історія виникнення, удосконалення та розповсюдження м’яких контактних лінз.

 

 

М'які контактні лінзи вважаються однією з найбільш значущих інновацій в історії оптики і офтальмології. Ось коротка історія їх виникнення, удосконалення та популяризації.

 

 • Виникнення. Перші МКЛ були створені в 1960-х роках науковцем Чарльзом Келлнером. Він використовував гелевий матеріал, який дозволяв лінзам вільно адаптуватися до поверхні ока.

 • Удосконалення. З часом матеріали стали більш прогресивними, вибір дизайнів розширився, і технології виготовлення стали більш точними. Покращення в області дизайну, матеріалів та виробничих процесів дозволили створити більш комфортні та ефективні лінзи.

 • Популяризація. МКЛ отримали широку популярність у 1970-х роках. Їхній комфорт і зручність, порівняно з тодішніми жорсткими лінзами, дозволили багатьом людям зробити перехід до контактних лінз.

 

 

Переваги м'яких контактних лінз над окулярами:

 

1. Комфорт. МКЛ забезпечують більший комфорт при носінні, оскільки вони пристосовуються до форми поверхні ока.

2. Природність вигляду. Контактні лінзи не мають рамок, як окуляри, тому не обмежують поле зору і не впливають на зовнішній вигляд.

3. Активний спосіб життя. Дозволяють вести більш активний спосіб життя, адже не заважають під час фізичних вправ або спортивних занять.

4. Корекція різних проблем зору. МКЛ допомагають справитися з багатьма аномаліями зору, такими як: міопія, гіперметропія, астигматизм і пресбіопія.

 

Історія м'яких контактних лінз свідчить про їхню важливість у світі оптики і офтальмології, а переваги над іншими засобами корекції зору допомагають підтримувати їх популярність серед мільйонів користувачів по всьому світу.

 

 

https://glazok.net.ua/image/catalog/statij/kakie-byvajut-linzy-dlja-glaz-new.jpg

 

 

Різновидності м’яких контактних лінз.

 

 

Існують дві основні категорії МКЛ залежно від тривалості їх використання: одноденні та багаторазового використання. Ось їхні відмінності, переваги та недоліки:

 

Одноденні.

 

1. Відмінності:

 • Призначені для одноразового використання. Після кожного носіння дня вони видаляються та викидаються, а наступного дня застосовується нова пара лінз.

 

2. Переваги:

 • Високий рівень гігієни, адже лінзи не використовуються повторно.

 • Зручність і відсутність потреби у додатковому догляді, їх просто викидаються після використання.

 • Менша ймовірність виникнення алергічних реакцій або інфекцій, оскільки контакт з очима обмежується одним використанням.

 

3. Недоліки:

 • Вищі витрати, оскільки потрібно купувати нові лінзи щодня.

 • Може бути обмежений вибір параметрів (наприклад, сферична або торична корекція, діаметр, радіус кривизни тощо) порівняно з багаторазовими лінзами.

 

 

Багаторазові.

 

1. Відмінності: 

 • Призначені для багаторазового використання. Їх можна використовувати протягом кількох тижнів або місяців, в залежності від типу.

 

2. Переваги:

 • Економічніші у довгостроковій перспективі, оскільки не потрібно купувати нові лінзи щодня.

 • Широкий вибір параметрів, оскільки багаторазові моделі доступні з різними характеристиками задля відповідності потребам користувача.

 

3. Недоліки:

 • Вимагають додаткового догляду: промивання, дезінфекція та очищення з використанням спеціальних розчинів.

 • Потенційно вищий ризик інфекцій або алергічних реакцій, якщо не дотримуватися правил гігієни.

 

Універсальні багатофункціональні розчини можуть бути вкрай корисними як для зберігання, так і для дезінфекції багаторазових контактних лінз, забезпечуючи зручність і ефективність у догляді за ними. Також існують пероксидні системи, які забезпечують глибоку дезінфекцію, але вимагають спеціальної обробки перед носінням, оскільки пероксид може бути шкідливим для очей, якщо його не нейтралізувати.

 

 

https://optika.lviv.ua/wp-content/uploads/2018/07/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BD%D1%96-%D0%BB%D1%96%D0%BD%D0%B7%D0%B8-%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B0-%D0%9B%D1%8C%D0%B2%D1%96%D0%B2.jpg

 

 

Кольорові косметичні контактні лінзи.

 

 

Це спеціалізований тип м’яких контактних лінз, вони призначені для зміни кольору очей або надання їм певного ефекту. Ось декілька ключових аспектів цих лінз:

 

Можливості зміни зовнішності та стилю.

 

1. Зміна кольору очей. Дозволяють людям змінити свій природний колір очей на інший. Доступні в широкому спектрі кольорів, включаючи блакитний, зелений, сірий, фіолетовий та інші.

2. Надання ефекту. Крім зміни кольору, можуть мати різні ефекти, наприклад природні, виступаючи підсилювачем природного кольору очей, або фантастичні, надаючи екзотичний або фантастичний вигляд.

 

Переваги і сфери використання.

 

1. Виразний зовнішній вигляд. Здатні додати виразності та індивідуальності до образу людини, роблячи її очі більш привабливими та привертаючи увагу.

2. Костюмовані виставки і косплей. Часто використовуються в костюмованих виставках, театральних постановках, косплей-заходах та фотосесіях, де потрібно створити особливий образ або відтворити персонажа.

3. Імітація природного кольору. Для тих, хто бажає підкреслити свій природний колір очей або надати йому трохи більше глибини, кольорові контактні лінзи будуть вкрай корисними.

 

Хто користується кольоровими контактними лінзами і чому вони популярні?

 

 • Молоді люди. Молодь часто використовує їх задля експерименту зі своїм зовнішнім виглядом і стилем.

 • Моделі та актори. У модельній і акторській індустріях вони застосовуються для створення різних образів та персонажів.

 • Косплей-ентузіасти. Люди, які захоплюються косплеєм, використовують кольорові лінзи для відтворення персонажів з коміксів, фільмів, мультфільмів, аніме тощо.

 • Особи з недоліками зору. Деякі люди, які користуються МКЛ для корекції зору, вибирають кольорові лінзи як альтернативу звичайним для естетичних цілей.

 

Кольорові косметичні контактні лінзи можуть стати чудовим доповненням для будь-якого образу, дозволяючи експериментувати зі своїм виглядом і створювати унікальний стиль.