При покупці контактних лінз з режимом заміни більшим за 1 день важливо не забути і про придбання багатофункціонального розчину. Сьогодні розглянемо, з чого складаються розчини та чи можна знайти їм альтернативу у непередбачуваних випадках.
Що у складі багатофункціональних розчинів для лінз?
В першу чергу — це поверхнево-активні речовини, що очищують лінзи, доки вони у контейнері. Вони бувають різної інтенсивності, що впливає на швидкість очищення. Зазвичай для видалення ліпідних та білкових відкладень без механічної чистки необхідно мінімально від 2 до 6 годин, в залежності від розчину. Але якщо Ви не хочете чекати, спробуйте ультразвуковий контейнер, що за лічені хвилини проведе глибоку чистку лінз за допомогою будь-якого багатофункціонального розчину.
Солі та буферні розчини необхідні для створення сприятливої середи для зберігання контактних лінз. Правильно збалансована рідина не змінюватиме властивості оптичних виробів, адже має фізико-хімічні параметри, що схожі до сльози людини.
Консерванти, що не тільки допомагають розчину довше залишатись свіжим після відкриття, але й беруть участь у дезінфекції офтальмологічних засобів. Але це доволі активні компоненти, тому якщо Ви схильні до виникнення алергії, обирайте розчини з більш м'яким складом, наприклад Solente Isola. Цей засіб потрібно зберігати після відкриття протягом 2 місяців, замість звичайних 90 днів, як у інших розчинах, саме через зменшену кількість консервантів.
Кондиціонери — компоненти з функцією зволоження. Вони утримують вологу на поверхні лінзи, що дозволяє зберігати її еластичність, м'якість, поліпшує зчеплення з рогівкою та зменшує тертя з повікою. Наприклад, таким кондиціонером може слугувати гіалуронова кислота, яку можна знайти у розчинах Solente Salma, Solente Isola та Solente Monti. А Solente Marcella, окрім гіалуронки, містить ще й алантоїн.
Чи можна замінити розчин для лінз?
Усі багатофункціональні розчини розроблені з урахуванням необхідного осмотичного тиску та кислотності. Тому заливання МКЛ звичайною водою, навіть прокип'яченою чи дистильованою, змінить властивості виробу. Це гіпотонічні рідини, тобто вони містять недостатню кількість солі, тож лінзи почнуть насичуватись водою та набухати, змінюючи свою форму, кривизну та оптичну силу. Таким чином виріб стане непридатним до використання. При поміщенні у гіпертонічну рідину оптичний засіб навпаки віддаватиме вологу та буде стоншуватись, тож його також не можна буде носити. Формула розчинів розроблена таким чином, щоб вони були ізотонічними, як розчин натрію хлориду в концентрації 0.9%, та з рівнем кислотності рН близько 7.4. Тобто в домашніх умовах не варто намагатись приготувати розчин, тим паче, що є цілком доступні варіанти від ТМ Solente.
Але що робити, якщо немає змоги використати багатофункціональний розчин? Наприклад, Ви ночуєте не вдома або він раптово закінчився. Не намагайтесь використовувати для цього водопровідну воду, слину чи відвар липи. У нас є кілька порад на цей випадок, проте пам'ятайте, що це не має стати регулярною практикою.
Найкращим варіантом є краплі для зволоження, що сумісні з контактними лінзами. У них часто доволі схожий склад із розчинами, проте не так багато речовин, що миють та дезінфікують. Тож не зловживайте цим лайфгаком, адже оптичні вироби мають проходити регулярне ефективне очищення.
Також у крайньому випадку можна використати аптечний фізрозчин. Ця рідина близька за концентрацією солі до нашої сльози, а тому забезпечить оптимальне зберігання лінз. Проте у такому розчині недостатньо речовин, що очищують та дезінфікують, тому після зберігання лінз у ньому помістіть їх на 3-4 години у звичайний багатофункціональний розчин. Цей спосіб не рекомендується, якщо у Вас чутливі очі, схильність до алергічних реакцій або у Вас присутні запальні процеси з виділенням гною.
Найбільш ненадійний спосіб — приготування фізрозчину власноруч. Для цього необхідно взяти 100 мл дистильованої води та 0.9 г солі, ні в якому разі не йодованої. Робити його необхідно у стерильному посуді, щоб не занести інфекцію. Вода має бути прокип'ячена та гаряча, щоб сіль повністю розчинилась у ній, інакше подряпини на поверхні виробу гарантовані. Перед використанням рідину потрібно остудити. Це відносно складний спосіб, адже потрібно витримати точні пропорції та витратити час на приготування, та й не у кожного під рукою є готова дистильована вода, тож краще вже сходити в найближчу аптеку за багатофункціональним розчином чи хоча б фізрозчином.
А якщо ж Ви хочете уникнути таких турбот, спробуйте одноденні лінзи, що не потребують зберігання у розчинах.
Багатофункціональні розчини посідають важливу роль у догляді за МКЛ та збереженні здоров'я очей, тому так важливо вибирати лише сертифіковану продукцію та не намагатись замінити її підручними засобами. А щоб бути впевненим у високій якості і при цьому не нанести шкоду своєму гаманцю, рекомендуємо завітати до інтернет-магазину або мережі оптик Київлінза, де є широкий вибір багатофункціональних розчинів.