Кількість людей, що страждають на короткозорість, зростає з кожним роком. При цьому вроджена міопія трапляється не надто часто. У цій статті розглянемо, як розвивається короткозорість протягом життя та чи може вона природним чином зникнути у похилому віці.

 

Міопія у дитячому віці

 

Якщо короткозорість у дитини не з народження, то вона може бути спадковою або набутою. Спадкова виникає внаслідок генетичного дефіциту колагену. Цей білок входить до складу склери, тобто зовнішньої оболонки ока. Через його нестачу склера легко розтягується, що дає можливість видовжуватись передньо-задній осі очного яблука. Внаслідок цього світло заломлюється неправильно та потрапляє не на сітківку, а перед нею.

 

Набута короткозорість трапляється частіше та виникає під впливом травм, деяких захворювань, порушень гігієни зору та надмірного навантаження на очі. При незбалансованому харчуванні, малорухливості, нестачі вітаміну D, частих стресових ситуаціях ризики розвитку міопії значно зростають.

 

Також розрізняють хибну короткозорість. Це патологія, що виникає внаслідок неправильної роботи м'язів, що відповідають за акомодацію, або фокусування очей. Але у такому стані можливе погіршення зору не тільки у далину, але й на близькій відстані.

 

Міопія у підлітковому віці

 

У підлітковому віці тіло дитини активно розвивається, а тому різко збільшується навантаження на організм, змінюється метаболізм, очі можуть не отримувати усі необхідні їм корисні речовини. Внаслідок цього можливе погіршення гостроти зору на фоні зменшення фізичної активності та проведення більшої кількості часу за гаджетами. Прогресування короткозорості припиняється приблизно до 20-25 років. Детальніше про погіршення зору у підлітків розглядали у цій статті.

 

Але загалом, якщо умови розвитку дитини сприятливі та немає генетичної схильності до короткозорості, що прогресує, міопія, якщо вона розвивалась до цього, до завершення підліткового віку стабілізується.

 

Міопія у дорослому та похилому віці

 

Зазвичай у середньому після 40 років еластичність кришталика зменшується, а м'язи, що відповідають за фокусування, поступово втрачають здатність виконувати свою функцію на тому ж рівні, що й раніше. Так з'являється пресбіопія, або вікова далекозорість, що не пов'язана із гіперметропією, тобто далекозорістю, що буває у дітей та молодих людей через неправильну форму очного яблука. В результаті з віком людина перестає чітко бачити предмети зблизька.

 

Часто люди з короткозорістю вважають, що пресбіопія «вилікує» міопію. Але, на жаль, це не зовсім так. На початковому етапі вікової далекозорості зміни у кришталику дійсно у деякій мірі компенсують короткозорість, особливо якщо це міопія слабкого ступеня. Звичні окуляри чи контактні лінзи можуть відчуватися занадто сильними по корекції та давати відчуття тиску на очі. Проте міопія нікуди не зникає, це оманливе відчуття. Насправді люди з короткозорістю, у яких з'явилась пресбіопія, для повноцінного зору мають коригувати як близь, так і даль. Якщо не поставитись до цього серйозно, то можуть виникати зорова втома та головний біль.

 

Найбільш ефективним та зручним способом корекції зору у такій ситуації є окуляри з прогресивними лінзами, що мають декілька діоптрійних зон. Тобто у них є зона для далі з мінусовими діоптріями та зона для читання з плюсовими діоптріями, при цьому вони мають плавний перехід між зонами. Також можна спробувати і мультифокальні контактні лінзи, що також забезпечують чітку картинку на різних дистанціях. Наприклад, такими є Solente Rozalia Multifocal. Якщо ж у Вас немає можливості придбати окуляри з прогресивними лінзами, то є більш доступний варіант — біфокальні лінзи. Вони також мають 2 зони, але без плавного переходу, що зменшує комфорт у використанні та має дещо менш естетичний вигляд. Або ж можна купити окуляри для читання і міняти на них при потребі свої звичні окуляри з мінусовими діоптріями. Придивіться до готових окулярів, вони мають обмежений вибір оправ та не задовольнять потребу при різних діоптріях на обох очах, але не потрібно чекати, доки їх виготовлять за Вашим рецептом.

 

Існують випадки, коли короткозорість з віком посилюється. Це може відбуватись внаслідок хронічного системного захворювання, цукрового діабету, гормональних змін та інших причин. Через генетичну схильність міопія може прогресувати досить швидко, більше 1 діоптрії за рік, і тоді необхідно вирішувати це питання з лікарем, адже це небезпечно для здоров'я всієї зорової системи.

 

 

Міопія — досить поширена причина погіршення гостроти зору, що може змінюватись протягом усього життя. Саме тому так важливо перевіряти зір хоча б раз на рік, щоб бути впевненим, що Вам все ще підходить Ваш рецепт на окуляри чи контактні лінзи. А якщо ж у Вас з певних причин відбулися зміни, то нові засоби для корекції зору Ви можете придбати у мережі оптик чи інтернет-магазині Київлінза, де Ви знайдете якісні окуляри чи МКЛ за доступною ціною.