Мабуть, кожен користувач контактних лінз хоча б раз чув про білкові та ліпідні відкладення. Але чим вони небезпечні? Та чи можуть вони навпаки приносити користь очам? Розберемось у цих важливих питаннях нижче.
Навіщо потрібні білки та ліпіди в сльозі
Білки та ліпіди знаходяться у складі нашої сльози, тож такі відкладення на лінзах — природний та закономірний процес. Вони відіграють важливу роль у збереженні здоров'я очей, проте наявність контактних лінз на рогівці вносить свої корективи.
В сльозах людини міститься близько 400 видів білків, або протеїнів, що мають різні функції. Наприклад лізоцим потрібен для того, щоб атакувати бактеріальні клітини. Є також білки, що підтримують нормальну текстуру сльози, інші — забезпечують зволоження. Тобто у нормі вони абсолютно безпечні та необхідні для підтримки здоров'я очей.
Ліпіди, або жирові відкладення, необхідні для зовнішнього шару захисної плівки на рогівці. Серед них виділяють холестерин, ненасичені та насичені жирні кислоти, полярні ліпіди та гліцериди. Вони також сприяють зволоженню та змащенню очного яблука, адже перешкоджають швидкому випаровуванню рідини з поверхні рогівки. Ліпіди створюють гладку оптичну поверхню для заломлення світла.
Небезпека білкових відкладень
Білки у складі сльози перебувають в активному стані, проте під впливом різних чинників стають денатурованими. Саме такий їхній стан може становити загрозу для здоров'я очей. У такій ситуації протеїни стають напівпрозорими, а тому відчутними на лінзах, що каламутніють, особливо, якщо Ви використовуєте гідрогелеві.
Білки не спроможні ефективно боротися з бактеріями, знаходячись у такому стані. Більш того, накопичуються на лінзах, що без вчасного очищення впливає на їхні властивості. До рогівки надходить менше кисню, а це сприяє утворенню гіпоксії, порушується процес природного зволоження ока, зростає ризик появи запальних процесів.
Небезпека ліпідних відкладень
До забруднення ліпідами більш схильні силікон-гідрогелеві лінзи. Підвищена кількість жирових відкладень має згубний вплив на нормальну структуру лінз. В результаті погіршуються їхні оптичні властивості та збільшується ризик розмноження патогенних мікроорганізмів.
Як запобігти появі відкладень на лінзах
Причини утворення відкладень на лінзах:
- Індивідуальні особливості організму: підвищене продукування сльози, її хімічний склад, частота моргання.
- Недотримання режиму заміни та носіння лінз, недостатнє їхнє очищення.
- Несприятливе навколишнє середовище: підвищена концентрація пилу, газів, сигаретного диму, квіткового пилку, надмірна сухість повітря.
- Використання неякісних косметичних засобів.
- Інфекційні захворювання.
- Вживання деяких медичних засобів.
Тож для того, щоб запобігти або зменшити кількість утворення відкладень на контактних оптичних засобах, необхідно притримуватись таких нескладних правил:
- Купуйте лише якісні та сертифіковані контактні лінзи та засоби з догляду за ними, наприклад від ТМ Solente.
- Якщо Ви використовуєте лінзи з тривалим режимом заміни, варто купити пероксидний розчин або ультразвуковий контейнер, щоб забезпечити їм більш глибоке очищення. Не забувайте і про механічне очищення пальцями.
- Не переношуйте контактні засоби та змінюйте їх вчасно.
- Якщо у Вас сльоза з високим вмістом білків чи ліпідів, розгляньте двотижневі або одноденні варіанти. У такому випадку відкладення не встигатимуть налипнути на лінзи.
- Притримуйтесь правил гігієни: мийте руки перед маніпуляціями з контактною оптикою, наносьте косметичні засоби лише після надягання лінз, завжди використовуйте свіжий розчин для очищення та зберігання.
- Якщо Ви знаходитесь у запиленому чи сухому приміщенні, потрібно придбати краплі, адже вони не тільки зволожать очі, а й допоможуть трохи прибрати поверхневий шар забруднень.
Білкові та ліпідні відкладення — природний процес, проте для збереження здоров'я очей та оптичних властивостей контактних засобів не нехтуйте їхнім якісним очищенням. А придбати як нові лінзи, так і ефективні засоби з догляду за ними Ви можете в інтернет-магазині чи мережі оптик Київлінза, що завжди пропонують доступні ціни на сертифіковану продукцію Solente.