Зіниця — важлива частина ока, що регулює кількість світла, яке потрапляє на сітківку. Для цього її діаметр зменшується або ж звужується, що є природним явищем. Але інколи зіниці розширені занадто сильно, або ж навіть не звужуються при збільшенні яскравості навколишнього середовища. Чому так відбувається та наскільки це може бути небезпечно?
Що зумовлює розширення зіниць?
Серед причин патологічного розширення зіниць є травми, вживання деяких лікарських засобів та певні захворювання. Також їхній діаметр може змінитись внаслідок сильного стресу або емоційного збудження, адже у цьому стані виробляється більша кількість адреналіну, що й призводить до збільшення розміру зіниць.
Крім того, зіниці більш розширені у людей, що мають короткозорість. При сильній різниці у діоптріях для правого та лівого ока, тобто при анізометропії, людина навіть матиме різний розмір зіниць.
Мідріаз — стан, коли розширена зіниця не реагує на зміни яскравості світла. При цьому захворюванні м'язи райдужної оболонки, що контролюють її діаметр, не функціонують належним чином. Таке явище може спостерігатись як на обох очах, так і на одному, та носити хронічний або тимчасовий характер. Що може викликати такий стан?
- Деякі травми очей можуть призвести до зміни форми зіниці або її розширення.
- Черепно-мозкові травми, інсульт, онкозахворювання головного мозку впливають на здатність зіниць реагувати на світло.
- Ендокринні порушення, наприклад проблеми щитовидної залози або пухлина надниркових залоз.
- Певні медичні препарати можуть викликати мідріаз, у тому числі деякі антидепресанти, засоби від заколисування у дорозі, протиалергічні, протисудомні, для лікування від хвороби Паркінсона та інші.
- Інтоксикація організму, в тому числі забороненими речовинами.
- Кисневе голодування також може спричинити патологічне розширення зіниць.
- Доброякісний епізодичний односторонній мідріаз — стан, при якому раптово розширюється одна зіниця, нерідко супроводжується зниженням гостроти зору, болем в голові або очах. Зазвичай він триває до 12 годин, після чого зіниця звужується до свого нормального стану. Це захворювання зустрічається не надто часто, а вражає в основному молодих жінок, що схильні до мігреней.
Які наслідки мідріазу?
Самі по собі причини виникнення мідріазу можуть нести руйнівний характер для організму. Наприклад, можуть з'явитися мовні порушення, дезорієнтація, нудота тощо. А як щодо власне патологічного розширення зіниць? Який це має вплив на наші очі?
Мідріаз може призвести до погіршення зору, особливо під впливом яскравого світла. Зображення розмивається, а сфокусуватись стає все важче. Збільшується світлочутливість, що також провокує біль в очах, рясне сльозовиділення, головний біль та інші неприємні симптоми. Важливо не відкладати візит до лікаря, адже розширені зіниці також можуть вказувати на розвиток макулярної дегенерації, пошкодження зорового нерва чи інші небезпечні офтальмологічні захворювання.
Розширення зіниць при нестачі світла є природною реакцією організму. Але якщо Ви помітили, що вони реагують на зміну освітлення не так, як раніше, обов'язково зверніться до офтальмолога. Водночас ще й перевірите гостроту зору, що до речі потрібно робити щороку. А якщо ж лікар Вам виписав рецепт на корекцію зору, запрошуємо до наших оптик та інтернет-магазину Київлінза, де зможете придбати продукцію від українського бренду Solente за найпривабливішими цінами.
Зробити замовлення можна на сайті, за телефонами, в роздрібних магазинах, в онлайн-чаті сайту в правому нижньому кутку, або написавши нам у будь-який месенджер.