Основні параметри.
М'яка контактна лінза (МКЛ) – це полімер, наповнений безпечним сольовим розчином, який при використанні замінюється слізною рідиною. Один з основних параметрів – це радіус базової кривизни, він вказує, наскільки викривлена ​​її внутрішня поверхня. Оптична сила позначається на упаковці в діоптріях і вказує на рефракцію МКЛ. Діаметр МКЛ вказується в міліметрах, його вимірюють від одного краю лінзи до іншого її краю (через центр). Дані три параметра встановлює лікар-офтальмолог (оптометрист), при підборі рецепта на МКЛ і при детальній перевірці на спеціалізованому офтальмологічному апараті.

Вміст вологи.
У лінзі знаходиться вода і її кількість вказується в процентах. Вважається, що чим цей показник вищий, тим краще очі будуть зволожені. У той же час, слід не забувати, що високий відсоток вологи в лінзі призводить до її швидкого випаровування і, як результат, до відчуття сухості. Всім користувачам МКЛ для комфортного носіння рекомендується використання спеціальних зволожуючих крапель для очей. Що означає «Dk/t»? Це коефіцієнт, який вказує на здатність лінзи пропускати кисень до наших очей. Логічно, що чим він вищий – тим краще для здоров'я.
Строки використання.
Термін, протягом якого лінзу можна використовувати, вказує виробник. З моменту відкриття блістера термін починає відлік, незалежно від кількості одягання лінз. Що це означає? Це означає, що якщо лінзи виробником розраховані на 30 днів носіння, то навіть якщо Ви за 30 днів одягли їх всього 10 разів, через 30 днів після відкриття їх доведеться викинути. По всьому світу вважається, що чим на коротший термін носіння розрахована лінза, тим краще і корисніше для очей. Чому? Це пов'язано з тим, що за короткий термін на її поверхні не встигає накопичуватися така кількість відкладень з білків і жиру, як на моделях, які носяться довго. Якщо ви ж хочете вберегти себе від ризику виникнення інфекцій в оці, тоді будьте готові витратити трохи більше грошей, зате бути впевненими в безпеці і здоров'ї своїх очей.

Практичні позначення.
Лінза може бути пофарбована, а може бути і абсолютно прозора. Підфарбовують лінзу для більш зручного використання і простоти знаходження її в контейнері для очищення. Лінза може бути з певною міткою. Що це таке? Це маркування. Для чого воно потрібне? Для правильного одягання лінзи. Як правило, позначення на лінзі підказують, чи тією  стороною ми її збираємося одягнути, або ж її треба вивернути.
Що ще важливо знати? 
Існують для окремих лінз різні способи носіння. Є моделі, які можна носити не більше 6-8 годин на день. Є такі, в яких можна перебувати 12-18 годин в день. Існують і ті, в яких можна перебувати до 6 діб без зняття. А є лінзи, які можна носити і до 30 діб без перерви. Вибирати режим носіння варто разом з лікарем-офтальмологом, виходячи не тільки з Вашого стилю і способу життя, а й з огляду на особливість Ваших очей і слізної плівки. Недотримання режиму носіння може призвести до проблеми зі здоров'ям очей.

Що особливо важливо? 
Рекомендується кожен раз при знятті лінз промивати і протирати їх спеціальним розчином для м'яких КЛ і залишати на ніч для більш глибокого очищення в контейнері з розчином. Не можна використовувати розчин, в якому вони вже очистилися, повторно. Варто налити свіжий з флакона. Не можна закапувати розчин в очі. Не дозволяється одягати лінзи брудними руками, чесати око, коли на ньому лінза, спати в лінзах, не призначених для подібних цілей, приймати душ і плавати в лінзах також протипоказано. Також не дозволяється використовувати лаки для волосся, аерозольні дезодоранти, духи, перебуваючи під час цього в лінзах.
Якщо Ви захворіли на грип, застуду, маєте вірусну або будь-яку іншу інфекцію – носіть окуляри замість МКЛ. Недотримання правил використання, догляду за МКЛ, як і недотримання правил гігієни, може призвести до проблеми зі здоров'ям очей.

Причини використання контактних лінз.

Контактні лінзи – це тонкі оптичні лінзи, які розміщують безпосередньо на поверхні очей для корекції зору. Вони використовуються з різних причин і мають різні функції. Ось деякі з найпоширеніших причин використання:

 • Корекція відхилень зору. Головна функція КЛ – корекція відхилень зору, таких як короткозорість (міопія), далекозорість (гіперметропія), астигматизм та пресбіопія.

 • Естетика та комфорт. Деякі люди вважають КЛ більш естетичними та зручними в порівнянні з окулярами. Це особливо актуально для тих, хто хоче зберігати свій природний зовнішній вигляд без використання оправ.

 • Активний спосіб життя. Є ідеальним вибором для людей з активним способом життя, таких як спортсмени чи ті, хто проводить багато часу на вулиці.

 • Корекція астигматизму. Деякі моделі спеціально призначені для корекції астигматизму, що є відхиленням зору, пов'язаним із неправильною формою рогівки чи кришталика.

 • Зберігання периферійного зору. В порівнянні з окулярами, дозволяють зберігати більше натурального периферійного зору, оскільки рухаються разом із зоровим полем очей.

 • Не запотівають. Ними дуже зручно користуватися тим людям, хто співає, грає на музичних інструментах або працює в умовах, де важливо уникати запотівання або попадання води.

 • Зовнішній вигляд. Використовуються не тільки для корекції зору, але й для зміни кольору очей або для створення різних ефектів (наприклад, лінзи для підкреслення різних форм і кольорів зіниці).

Важливо враховувати, що вибір контактних лінз є індивідуальним рішенням, кожна модель має свої переваги та обмеження. Перед вибором слід консультуватися з офтальмологом.

Правила використання контактних лінз.

Правильне застосування контактних лінз є ключовим аспектом здорового зору, уникнення інфекцій та збереження здоров'я очей. Серед основних правил використання слід виділити:

 • Мийте руки перед надяганням і зніманням: Перед кожним контактом з лінзами обов'язково мийте руки милом та водою. Це допоможе уникнути передачі бруду чи бактерій на лінзи і в очі.

 • Дотримуйтесь графіку заміни. Контактні лінзи мають визначений термін служби, який залежить від їх типу. Не носіть їх довше, ніж вказано в інструкціях чи порадив лікар.

 • Використовуйте правильний розчин для догляду. Вибирайте розчин, який підходить для ваших типів лінз і використовуйте його відповідно до інструкцій. Ніколи не проводьте очищення за допомогою звичайної води.

 • Не користуйтесь аерозолями. Будьте обережними в салонах краси та під час косметичних процедур вдома, уникайте потрапляння масел, косметики чи інших продуктів, які можуть потрапити на лінзи, особливо це стосується косметичних засобів у вигляді аерозолів.

 • Не носіть під час сну. Уникайте носіння лінз під час сну, якщо це не передбачено виробником. Це може збільшити ризик інфекцій та викликати сухість очей.

 • Уникайте контакту з водою. Не допускайте контакту з водою з-під крана, басейну або інших джерел. Вода містить бактерії та інші мікроорганізми, які можуть спричинити інфекції.

 • Знімайте, якщо виникає дискомфорт. Якщо ви відчуваєте дискомфорт, подразнення, почервоніння чи інші неприємні відчуття, відразу зніміть їх і зверніться до лікаря.

 • Пам'ятайте про очищення і зберігання. Використовуйте спеціальні герметичні контейнери для зберігання і транспортування лінз, заповнені спеціальною рідиною, переконайтеся, що контейнер завжди чистий і оброблений антисептиком.

 • Регулярно проходьте огляд у лікаря. Періодично проходьте огляд у свого офтальмолога, щоб визначити, чи потрібна корекція зору, чи лінзи вам підходять.

 • Використовуйте краплі для очей при необхідності. Зволоження може бути корисним, особливо при роботі в сухих або пилових умовах. Використовуйте краплі, які рекомендує ваш лікар.

Дотримання цих правил допомагає зберегти здоров'я ваших очей та підтримати ефективність корекції зору за допомогою КЛ.